Stephan Triebe se stal Mistrem floristou Německa

 

V pořadí již 31. Mistrovství Německa ve floristice proběhlo třetí srpnový víkend 2016 tradičně v Berlíně a tentokráte v duchu olympijských her. Dvoudenní zápolení 11 neměckých finalistů jednotlivých spolkových zemí v tom nejkrásnějším a nejvoňavějším oboru proběhlo za účasti odborné i laické veřejnosti v moderním centru Berlína, v nákupním centru Potsdamer Platz Arkády.

 

Berlínské nákupní centrum Arkády rozkvetlo

Organizátoři akce, Německý svaz floristů a více než stoletá německá květinová doručovací společnost Fleurop AG, zvolili toto umístění ne náhodou. Tato původně hraniční část mezi východním a západním Berlínem je nyní jednou z nejmodernějších a nejvíce navštěvovanějších čtvrtí a je oblíbeným místem pro různá obchodní a osobní jednání.  Samotné nákupní centrum svou polohou a velikostí zaručuje rovné prezentační podmínky pro všechny soutěžící a dostatek volného prostoru pro návštěvníky,  zároveň však  i možnost sledování tvoření jednotlivých disciplín doslova pod rukama floristů.

 

Vrchní galerie slouží pro celkové zachycení dění a zde se koná neméně napínavé soutěžení té nejmladší německé generace – studentů oboru floristiky.  Nové začínající floristy má pod patronací sdružení profesionálních floristů z celého světa, nazvané Junge Wilde, které za dlouhodobé finanční a organizační podpory květinové společnosti Fleurop AG umožnilo mladým německým studentům floristiky se do soutěže s předstihem přihlásit a po splnění určitých kriterií mohli být  vybráni k účasti.

 

Svět květin má ke sportu blízko

Svět sportu a květin má mnoho společného. Při soutěžení  v obou těchto sice rozdílných oborech  přicházejí na řadu totiž stejná temata – emocionalita, vzrušující atmosféra, touha vyhrát, ale zároveň  dodržet fer play, ctít přátelství a sounáležitost.  Propojením s aktuálními olympijskými hrami v Riu de Janeiru se staly jednotlivé soutěžní disciplíny a také hlavní název mistrovství „ Feuer und Flamme fuer Rio“ – „Plamenné nadšení pro Rio“.

 

Všech 7 finalistek a 4 finalisté ztvárnili 5 zadaných témat naprosto osobitým a kreativním způsobem. První práce na téma „Více je více“ odkazovala na slavnostní zahajovací a ukončovací ceremoniály, které jsou vždy velkolepé, barevné a okázalé. Druhá disciplína s názvem „Vítejte v Riu“ byla pojata jako dekorace stolu, minimálně pro 2 osoby, ve stylu barevného Ria a celkové Brazilské mentality. Třetí práce s názvem „Smutek a naděje“ – ztvárněná jako sesazované aranžmá - měla připomenout, že i olympijská historie nese bohužel smutné okamžiky, jako například události z roku 1972.  Nechyběla samozřejmě oblíbená disciplína „Kytice pro vítěze“ a jako poslední tajná disciplína, na kterou se soutěžící nemohli předem připravit a jejíž zadání bylo zveřejněno až na místě. Téma „ Ve stopách starověku“ mělo být oslavou kořenů olympijských her.

 

Radost vítězů byla nezměrná

Mistrem floristou Německa se stal Stephan Triebe z Hamburku, jako druhá se umístila Sarah Hasenhuendlová z Baden Wuerttembergu a třetí místo obsadil Mehmet Yilmaz z Rheinland-Pfalzu.

 

 

 

Veškerá floristická díla byla po celou dobu soutěžení k prohlížení v prostorách nákupního centra a v neděli,  po sobotním večerním vyhlášení výsledků, byly všechny práce každého jednotlivého finalisty seskupeny do jedné prezentace, společně s jeho krátkým medailonem. 

 

Úžasná atmosféra a dokonale krásná floristická díla -  takový byl předposlední srpnový víkend 2016 v Berlíně a my jsme byli rádi, že jsme byli u toho!

Fotografie: Archiv Fleurop AG