„ Být profesionálem v oboru znamená dokonalou znalost a ovládání floristických technik“. Těmito slovy zahájila na půdě Střední školy zahradnické a zemědělské A.E.Komerse – Děčín Libverda vícemistryně Německa Elisabeth Schoenemann vzdělávací seminář pořádaný květinovou doručovací firmou Fleurop.


Přestože hlavní činností společnosti Fleurop je doručování květin v ČR a do více než 150 zemí světa, věnuje se i aktivitám přispívajícím ke zvýšení úrovně floristického oboru. Jednou z nich je organizování odborných seminářů a workshopů. Pořádání vzdělávacího semináře v Děčíně ale nebylo náhodné, škola ho získala vítězstvím svého studenta, Vlastimila Kucharoviče, v kategorii junior na 46. ročníku Mistrovství floristů České republiky.


ELISABETH SCHOENEMANN PŘEDÁVÁ SVÉ ZKUŠENOSTI STUDENTŮM 

Začátkem listopadu tak měli studenti i pedagogové děčínské zahradnické školy jedinečnou příležitost se formou semináře seznámit s tvorbou vícemistryně Německa Elisabeth Schoenenmannové. Talentovaná floristka s dlouholetou praxí se zaměřila zejména na tvorbu vypichovaných dekorací. Nedílnou součást těchto dekorací tvořily velice působivé, přesto finančně dostupné a na zhotovení ne tolik náročné konstrukční prvky, jež plnily funkci jak dekorativní, tak i technickou. Floristka věnovala přípravám semináře náležitou pozornost, jednotlivé dekorace měla připravené v různé fázi zhotovení. Studenti tak získali ucelený obraz výroby dané dekorace od samotné přípravy materiálu až po finální zhotovení díla. Formou názorných ukázek se seznámili jak s estetickými, tak technickými zákonitostmi floristické tvorby. Cenné rady získali i v oblasti prezentace a prodeje vytvořených dekorací. Svým profesionálním přístupem, zhotovenými pracemi a přátelskou povahou si Elisabeth získala obdiv a uznání jak pedagogů, tak i studentů školy.

FLORISTICKÉ TIPY OD ELISABETH


Ozdobná květinová dekorace ve tvaru kruhu

Základ dekorace tvoří vodou nasáklá aranžovací hmota ve tvaru kruhu. Voskovou manžetu zhotovíme z nepravidelně natrhaných proužků balícího papíru namočených do roztaveného vosku 40°C. Jednotlivé proužky klademe přes věnec otočený vzhůru nohama, tak aby se částečně překrývaly. Jejich délku volíme podle zvolené výšky manžety. Po důkladném zaschunutí vosku vypícháme rostlinný materiál. Květiny s křehkými stonky ( např. Cyclamen) nejdříve umístíme do skleněné ampulky.


Květinové aranžmá v dřevěném trámku

Do dřevěného trámku vyvrtáme otvory různých průměrů, do kterých vložíme ampule naplněné vodou pro umístění květin. Rostlinný materiál, jenž nevyžaduje přísun vody, např. větvičky, vsuneme přímo do vyvrtaných otvorů. Z praktického důvodu kvůli dolívání vody a čištění ampule částečně vyčnívají nad úroveň trámku. Čelní strana dřevěného trámu je opatřena látkovou folií pro možnost napsání vzkazu či firemního loga.


Květinová aranž v polokouli přírodního vzhledu

Základ aranžmá tvoří polystyrenová polokoule, kterou v několika vrstvách polepíme pomocí tavného lepidla dřevěnými kolečky nařezanými ze silnějších větví. Případnému zdeformování polystyrenového korpusu horkým lepidlem z tavné pistole předejdeme jeho polepením papírovou páskou. Nádobu vyplníme vodou nasáklou aranžovací hmotou, zakryjeme mechem a vypícháme květiny. Odlistěním vynikne linie jejich stonků.


Barevná květinová dekorace na dřevěném plátu

Do plátu dřeva vyvrtáme několik otvorů různého průměru pro umístění stonků květin. Přestože aranžmá opticky působí jako pouze na stoncích květin, dřevěný plát spočívá na několika podpěrách.


Skupinové květinové aranžmá v retro stylu

Kompozici skupinového aranžmá postaveného na volném vložení květin do váz můžeme ozvláštnit zaklíněním několika stonků květin v ampulích mezi suché větve např. Buxusu.


Publikováno: Floristika 1/2018

Text: Arnošt Jílek

Fotografie: Fleurop-Interflora Česká s.r.o., Profi Press,


Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Jak využít květiny ve firmách a pro obchodní růst
Máte na starosti vztahy s obchodními partnery a lámete si hlavu nad pěknými netradičními dárky? Hodil by se Vám WOW efekt před přidělením nové zakázky? Pot...
Floristická show při představení značky Fleurop v ČR
Jak vypadá skutečně velká floristická show se mohli Češi přesvědčit v únoru v nákupním centru Chodov. Přímo před zraky diváků vázali nádherná floristická ...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost