Přemysl Hytych, mladý talentovaný český florista, pocházející z Moravy u Brna a nyní dlouhodobě žijící v Asii ve Vietnamu, předvedl naprosto famozní výkon na březnovém mistrovství floristiky v USA a stal se pátým nejlepším floristou světa.


WORLD CUP FILADELFIE

Prestižní a světově nejvýznamnější soutěž ve floristickém oboru, Fleurop - Interflora World Cup, proběhla začátkem tohoto března v americké Filadelfii. Během tří dnů zde předvedlo své umění 27 nejlepších floristů světa, které vyslali do této soutěže jednotlivé země největšího floristického uskupení Fleurop-Interflora-Ftd. Naši českou značku Fleurop CZ reprezentoval Přemysl Hytych a my jsme na to byli patřičně hrdí.


SVĚTOVÉ FLORISTICKÉ SDRUŽENÍ FLEUROP – FTD - INTERFLORA

Světové floristické uskupení Fleurop – Interflora – Ftd funguje od roku 1945 a jeho posláním je profesionální vázání a doručování kytic po celém světě během několika málo hodin. V současnosti sdružuje přes 150 zemí a 50 000 floristů. Myšlenka uskutečnit klání mezi floristy ze sdružení vznikla v sedmdesátých letech. První ročník světové soutěže pořádané floristickou sítí Ftd – Fleurop – Interflora se konal v roce 1972 v Amsterodamu a vyhrála ho Švýcarka Theresa Gruber. Další klání se konala v rozmezí čtyř až šesti let, pokaždé na jiném místě. Naposledy to bylo v Berlíně v roce 2015, kdy se o celou organizaci postarala naše mateřská společnost Fleurop AG. Tehdy se stal vítězem korejský florista Alex Choi.


PRAVIDLA WORD CUPU

Soutěž probíhá ve dvou fázích a celkem šesti kolech. První fáze se účastní všichni reprezentanti, poté porotci vyberou 10 semifinalistů, kteří předvedou další 2 soutěžní práce. Úplný závěr a vrcholné finále probíhá před zraky diváků v rámci slavnostního galavečera přímo na podiu, kde posledních 5 semifinalistů ve stanoveném čase předvede poslední floristický úkol. Floristé znají soutěžní zadání prvních třech kol, zbytek jim je sdělen až na místě. Odborná porota se skládá z odborníků a floristických es z celého světa.

FLORISTIKA JE VÁŠNÍ PŘEMYSLA

Sám Přemysl Hytych hodnotí akci jako nádhernou, ale také velmi náročnou. Připravoval se na ni více jak 3 měsíce, nejprve ve Vietnamu, kde aktuálně žije, a těsně před odletem ještě v Česku. 35 letý úspěšný florista vystudoval zahradnickou školu v Brně a následně Mendelovu univerzitu, zahradní inženýrství, obor floristika. Svou inspiraci čerpá především z přírody, fascinuje ho její rozmanitost, tvary, barvy i vůně. Jeho oblíbenou květinou je orchidej Phalaenopsis, kterou rád často používá do vazeb a za celosvětový trend považuje použití kvetoucích větví. Sám říká, že květiny nemusí být vůbec drahé, ale že důležitý je především nápad.

Jeho umělecká květinová díla získala řadu významných ocenění. Přemysl také přednáší na různých výstavách a seminářích, a to nejen v České republice, ale také například v Holandsku, Skotsku nebo Číně.


Světový pohár byl součástí velké floristické výstavy, které se každoročně zúčastní okolo 250 000 návštěvníků. Vítězem soutěže se stal tentokrát australský florista Bart Hassam.


Fotografie: FTd World Cup


Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Jaké květiny věnovat na Valentýna
Valentýn je za dveřmi a pokud si nejste jistí, jakou květinu pro svou milovanou máte vybrat a jak se květina správně předává, rádi Vám se vším poradíme. Ne...
Jak slavnostně připravit velikonoční stůl
Velikonoce jsou kromě křesťanského svátku také oslavou jara. Po čtyřicetidenním půstu končí doba ticha a odříkání a přichází nový začátek. Teploty už nepad...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost