Darovaný květinový pugét přináší nejen radost, ale také starost. Aby vám květiny vydržely co nejdéle, řiďte se několika jednoduchými radami. Jen tak totiž zněkolikanásobíte životnost a krásu Vaší květiny.
ČISTOTA VÁZY
Věnované květiny umísťujeme doma nebo v kanceláři do vhodné nádoby. S jejím výběrem si dáváme většinou záležet, dbáme na barevnost i tvar, aby odpovídaly kytici a podtrhly její originální vzhled. Co je neméně důležité, aby kytice zůstala co nejdéle pěkná a čerstvá, je použití čisté nádoby. Zamezíte tím vzniku bakterií, které se udržují v nečistém prostředí a způsobí rychlejší uvadnutí kytice. Nádobu je nejlépe umýt v myčce a pokud to typ nádoby nedovoluje, je vhodné při ručním mytí použít několik kapek chloru, které důkladné očištění velmi usnadní. Pokud jste rozhodnuti použít místo klasické skleněné vázy nádobu kovovou, doporučujeme dovnitř vložit plastovou nebo skleněnou vložku.
TA NEJLEPŠÍ PÉČE PRO VAŠE KVĚTINY
Nezapomeňte Vašim květinám dodat potřebnou výživu! Sáček s výživou Vám přibalí naši partneři floristé ke každé doručené kytici. Tento osvědčený prostředek nezapomeňte použít především v letních měsících. Kromě výživy květin a zeleně zamezuje růst hnilobných bakterií a Vy tak zajistíte kytici delší trvanlivost!
JAK ZACHOVAT KYTICI V TOP FORMĚ
Aby Vaše kytice zůstala co nejdéle krásná a v originální vazbě, v žádném případě neodstraňujte stuhu či lýko, kterým je kytice svázána. Uvázaná vydrží déle a i z hlediska estetického zachováte její originální vazbu. Je vhodné však odstranit všechny lístečky, které zasahují do vody, a také jednotlivě odkvétající květy. Obojí by zapříčinilo rychlejší uvadnutí kytice.
STONKY KVĚTIN JE NEZBYTNĚ NUTNÉ ZAŘÍZNOUT
Předtím, než vložíte kytici do vázy, je nezbytně nutné ostrým nožem šikmo seříznout všechny konečky stonků. Nůžky Vám v tomto případě neudělají dobrou službu, protože stonky rozdrtí a květiny pak nejsou schopné těmito poškozenými konci přijímat vodu. Pokud chcete do vázy naaranžovat větve, použijte pro úpravu konců nůžky na růže nebo velmi ostrý nůž.
UMÍSTĚNÍ KYTICE
Pro dlouhou výdrž kytice je také velmi důležité její umístění v místnosti. Osluněné místo není příliš vhodné, protože květiny zde vypaří větší množství vody, než kolik jsou schopné přijmout svými stonky. Následuje rychlé uvadnutí. Také průvan květinám nesvědčí. Nejlépe je umístit kytici na chladnější a zastíněné místo.
DENNÍ OSVĚŽENÍ
Obzvláště v teplých a slunečných dnech je třeba denně kontrolovat množství vody ve váze a během výrazně horkých dnů je třeba každý den vyměnit čerstvou vodu. Nezapomeňte při výměně vody očistit vnitřek vázy od eventuálního znečištění a nasypat výživový a osvěžující prostředek.
KVĚTINY A OVOCE
Čerstvé ovoce není vhodné ukládat v blízkosti kytice. Uvolňovaný ethylen způsobuje rychlejší uzrávání květů, proto výdrž celé kytice je zbytečně kratší, než by mohla být. Stejně tak intenzivní kouření způsobí díky ethylenu její dřívější uvadnutí.
Fotografie: Archiv Fleurop AG