Máte rádi svěží oázu v interiéru? Přemýšlíte, jak se v létě osvěžit v bytě a nebo v kanceláři? Milujete nápadité estetické prvky, které jsou přírodního původu? Pak je následující inspirace tím pravým tipem pro Vás!

Co je to přírodní terárium

Obsah terária

Rostlinné terárium nebo také mechárium je vlastně malý samostatný ekosystém. Tvoří jej různé vlhkomilné rostliny, epifyty, sukulenty, voňavé mechy, kapradiny, drobné kameny nebo kůra, písek a zemina. Tyto přísady lze libovolně kombinovat podle toho, co se Vám líbí a co preferujete.

Nádoba pro terárium

Vybrané prvky přírodního terária nebo mechária jsou umístěny v průhledné skleněné nádobě. Může to být kulaté nebo hranaté térárium, velká zavařovací sklenice a nebo skleněná lahev. Velmi efektně vypadá zavěšená skleněná baňka - třeba na velké větvi uchycené na stropě místnosti.


Proč si pořídit přírodní terárium

Chcete zútulnit své bydlení nebo oživit relativně strohý kancelářský interiér? Vsaďte na originální přírodní prvek, který stačí pouze pravidelně zalévat.

Benefity

 • lepší psychická pohoda
 • díky živé zeleni svěží vzduch a příjemná vůně
 • harmonické prostředí v domově či na pracovišti

Jak vyrobit přírodní terárium

Co budete potřebovat

 • skleněnou nádobu, např. terárium, lahev, misku či baňku
 • polévkovou lžíci, pinzetu na vkládání rostlin do drobných nádob
 • zeminu - ideálně substrát z hlíny a rašeliny
 • jemný písek
 • drobné kamení a oblázky
 • kůra na dozdobu
 • drobné rostliny - například kapradina, podrostovka, fitonie, tchýnin jazyk, dračinec, zelenec, šplhavec, tlustice a nebo poděnka
 • mech - lze použít mech z lesa a nebo koupit terarijní mech v hobby marketu
 • sukulenty nebo tilandsie (vypadá jako travina)
 • vodu na zalití

Pro začátek doporučujeme vybrat nenáročné druhy rostlin a mechů. Zvýšíte tak šanci, že Vám terárium nebo mechárium vydrží dlouho krásné i bez větší námahy. Je vhodné vybrat rostliny a mechy, které vyžadují podobnou vlhkost a osvětlení.

Jak na to

 1. Na dno nádoby umístěte pevný podklad - malé kamínky, písek a nebo štěrk.
 2. Nad první vrstvu nasypte výživový substrát nebo hlínu. Tato vrstva by měla mít výšku několika centimetrů (2-5 cm) a musí zakrývat všechny kameny a oblázky.
 3. Do nádoby zasaďte mechy a rostliny. Krátké rostliny sázejte kolem delších a mohutnějších. Rozhodující je zde tvar nádoby a následné umístění. Dejte na svůj vkus.
 4. Zasazené květiny zalejte. Kolem rostlin nasypte jemný písek, v případě mechu pískem šetřete, stačí, když bude uchycen.
 5. Dozdobte oblázky, kůrou a nebo mušlemi.
 6. Terárium nebo mechárium umístěte na místo, které jste vybrali. Zalévejte mírně a pravidelně, alespoň 1x týdně. Mnohdy stačí pouze postříkat rozprašovačem.

Otevřené versus uzavřené terárium

Tilandsii nebo sukulentům se bude dařit v otevřené nádobě, naopak mech a kapradiny je lepší kvůli vyšší vlhkosti vzduchu uzavřít. Při nákupu se poraďte s floristou, která rostlina vyžaduje cirkulaci vzduchu a tedy otevřenou nádobu a kterou je dobré uzavřít. Mechy a kapradiny snesou temnější místa, ostatní rostliny potřebují denní světlo ve stejné míře, jako běžné pokojové rostliny. Do jedné nádoby vždy umisťujte ty rostliny, které vyžadují obdobnou péči a podmínky.

Vychutnávejte si radost a letní pohodu v příjemném prostředí!

Autor článku: Tereza
Pomůžu s objednáním originálních i moderních kytic pro vaše blízké a milé. Krásu kytic prezentuji na blogu Fleurop a sociálních sítích, aby potěšily oči co nejvíce příznivců špičkové floristiky.
Jak uvázat kytici jako profi floristé
Krásná kytice je perfektní pozornost, kterou s sebou vzít na návštevu nebo oslavu. Hodí se do každého interiéru. Naučte se ji uvázat!...
Kytice na přání a dle kreativy floristy
Chcete ji uvázat kytici podle vlastních představ? Případně potřebujete poradit od floristů, jak by mohla kytice vypadat? Ve Fleurop jsme připraveni splnit ...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost