Pivoňky jsou jednou z top květin léta a nalezneme je nejenom v okrasných, parkových a zámeckých zahradách,  ale také skoro v každé  domací zahrádce.  Není divu.  Tato skvostně vyhlížející květina je díky velkým barevným květům nepřehlédnutelná a v zahradě udělá mnoho parády.

 

Historie pivoněk

Původní pivoňka měla pouze červenou barvu. Dnes už si však bez pivoněk barvy růžové, bílé, temně nachové nebo třeba žluté neumíme zahradu vůbec představit.  Původem pochází pivoňka z oblasti Střední Asie, jako divoce dostoucí keř ji nalezneme v Tibetu, Číně nebo Japonsku.  Čína je s touto rostlinou velmi spojena, pivoňky zde v historii symbolizovaly královský status, moc a bohatství a byly oblíbeny čínskými císařovnami. Jejich obliba v tomto místě světa zůstává i dnes,  známý  Luoyang nabízí  zahradu  s více než 100 druhy této květinové krasavice a pořádá každoroční festivaly pivoněk.

 

Druhy pivoněk

Dnešní doba nabízí přes 30 druhů této květiny. Odlišují se vzrůstem a typem pěstování.  Zatímco takzvané bylinné typy rostou špíše podsaditě, keřovité rostou do výšek klidně i dvou metrů.

Mezi bylinné typy patří například pivoňka mléčná ( Paeonia Lactiflora) s bílými květy, čínská pivoňka ( Paeonia Lactiflora Cultivar) s květy bílé i růžové barvy s červenými tony , pivoňka lékařská ( Paeonia officinalis), pivoňka kalifornská (Paeonia californica) nebo třeba pivoňka balkánská ( Paeonia tenuifolia)  a korálová ( Paeonia mascula arietina) s červenými a karmínově zbarvenými květy. Všechny mají společné to, že rostou podsaditě do 60 – 80 cm výšky a  květou na silných stopkách plnokvětým nebo jednoduchým květem zhruba od konce dubna do července. Při výsadbě je třeba dbát na to, aby nešly hluboko do půdy.

Keřovité pivoňky ( Paeonia rockii, Paeonia suffruticosa, Paeonia lutea) mohou dorůstat až dvoumetrové výšky pokud jsou umístěny ve vhodném prostředí. Mají vzpřímený habitus a tvoří silně větvené keře. Jejich květy mají až 25 cm, jsou výrazně větší než květy bylinných typů.  Obecně rostou velmi pomalu a kvetou na jaře, o něco později než bylinné typy. Zasazovat se musí naopak hluboko do země a před zimou je nutné je obalit chvojím.

 

Tipy na úspěšné pěstování pivoněk

Pro oba typy pivoněk platí, že by měly být umístěny na místě chráněném větrem a bez přímého intenzivního slunečního svitu. Vítr je nežádoucí proto, aby svou silou neponičil poměrně velké a někdy i težké květy. Půda by měla být vlhká a hluboká a není vhodné rostlinu přesazovat a nechat ji utiskovat kořeny jiných květin.

Pro výsadbu pivoněk je vhodný podzim. Držte se pravidla: bylinné pivoňky sázet mělce, keřovité hluboko. Pokud dodržíte i správný výběr stanovistě stran větru a slunce, budou vám pivoňky krásně kvést a nadělají po celé jaro mnoho parády. Pivoňky jsou v podstatě odolné. Dejte jim čas, čím starší rostlina je, tím více radosti vám přinese.

 

Jak pečovat o kytici řezaných pivoněk

Pokud chcete pivoňkami pravidelně zdobit váš byt, myslete při sázení na potřebnou vzálenost od sebe, aby měly prostor pro vzpřímený růst. Pivoňky jsou ve váze velmi dekorativní, jejich výdržnost ale není příliš dlouhá, protože u hodně druhů dochází rychle k opadávání okvětních lístků, takže životnost kytice se udává okolo 3 dnů. Při správné péči docílíte hezkého vzhledu kytice, dbejte na to, abyste seřízli konečky stvolů čistým nožem a  květiny vložte do čisté vázy naplněné lehce teplou vodou.

 

 

Pokud někomu chcete věnovat kytici z pivoněk, inspirujte se v naší kolekci.

 

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
SOUTĚŽ o kytici a šperk pro maminku ke Dni matek
Nezapomeňte na svou maminku k svátku Dne matek a vyhrajte pro ni květinový pugét se šperkem i s doručením kamkoliv po celé České republice! ...
Léto bez slunečnic je jako moře bez vody
Léto bez slunečnic si nikdo z nás nedovede představit, stejně tak jako léto bez grilování. Slunečnice je totiž květinovou hvězdou léta a pokud budete chtí...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost