Předposlední květnový týden se Děčín proměnil ve snovou říši květin. Konala se zde již tradiční a nejvýznamnější floristická soutěž Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva 2019, tentokrát s určujícím přívlastkem „SNOVÁ“. Soutěžící tak tvořili květinová díla inspirovaná fantastickými světy, jako je Říše divů, Pandora nebo Narnie.


DĚČÍNSKÁ KOTVA JE KLÁNÍM FLORISTŮ

Děčínská kotva je nejvýznamější floristickou soutěží České republiky a koná se pravidelně každý rok v Děčíně. Svoji dlouhou tradici započala v květnu 1971 a od roku 1996 se oficiálně stala Mistrovstvím floristů České republiky. Od roku 2007 je při hodnocení soutěže používán evropský 100bodový hodnotitelský systém FLORINT. Hlavním pořadatelem je každoročně SŠZZE Děčín – Libverda a vyhlašovatelem a spoluorganizátorem soutěže je Svaz květinářů a floristů ČR.


FANTAZIE SNŮ V PODÁNÍ KVĚTIN

Soutěž probíhá v juniorské a seniorské kategorii a má svá dlouho daná pravidla. Přihlášení floristé a studenti zahradnických škol soutěží vždy v celkem čtyřech disciplínách, tři z nich jsou předem známé a jedna je tajná. Všechny soutěžní úkoly jsou propojeny hlavním tématem soutěže a každý úkol má svůj vlastní fantastický svět. Úkolem soutěžících v obou kategoriích v první disciplíně pod názvem „EYWA“ bylo vytvoření volně vázané kytice libovolné formy a stylu pro Eywu, což je božstvo na Pandoře, jak jej chápe lid Na´vi ve filmu Avatar. Druhý soutěžní úkol byl tajný a jeho zadání, spolu s materiály na jeho vytvoření, byly soutěžícím odhaleny až v průběhu soutěže. Jeho název byl „MALÝ SEN“. Třetí soutěžní disciplínou pod názvem „DEN NÁDHERŇAJS“ byl vypichovaný květinový věnec na motivy filmového ztvárnění Alenky v říši divů režisérem Timem Burtonem. Druhý soutěžní den patřil poslednímu soutěžnímu úkolu, kdy soutěžící v obou kategoriích vytvářeli květinovou kompozici v exteriéru zámeckých zahrad pod názvem „VCHOD DO NARNIE“.Tento úkol byl ze všech nejnáročnější. Jeho zcela specifickým zadáním bylo, že soutěžící musí použít kombinaci pouze a jen čtyř rodů rostlin. Tento počet byl odvozen od nejznámějších postav, které vstoupily do Narnie a to Petra, Edmunda, Zuzany a Lucky.


TITUL MISTR FLORISTA ZÍSKALA OPĚT ŽENA

V celkovém pořadí v kategorii senior se stala vítězkou Monika Vencelová z Prahy, ale vzhledem k jejímu slovenskému původu titul Mistr ČR ve floristice v kategorii senior získala druhá soutěžící v celkovém pořadí, Jindřiška Hochwalderová z Děčína. V kategorii Junior zvítězil Vlastimil Kucharovič ze střední školy Děčín a zopakoval tímto své vítězství z minulého a předminulého roku. Poprvé se také vyhlašovala kategorie Žák pro žáky základních škol, kterou vyhrála Daniela Cedivodová z Ostravy.Vítězové získali jako hodnotné ceny kromě jiného i floristické potřeby od naší společnosti Fleurop.

Česká floristika je na špičkové úrovni, což dokazuje i fakt, že má pravidelně své úspěšné zástupce i na mezinárodních soutěžích. Nedávno se například florista Přemysl Hytych zúčastnil prestižní a světově nejvýznamnější soutěže floristického oboru, Fleurop - Interflora World Cup, který proběhl začátkem března v americké Filadelfii. Z mistrovství světa ve floristice si nakonec přivezl páté místo a před tím už dvě světové soutěže dokonce vyhrál.


FLEUROP - NEJLEPŠÍ FLORISTÉ NAPŘÍČ ČESKEM

Každá událost vyžaduje odpovídající aranžmá a dobrý florista by měl vždy umět nabídnout tu nejvhodnější vazbu pro danou příležitost.

Pokud se chcete spolehnout na to, aby kytice byla krásná a originálně uvázaná zkušeným květinářem dle moderních trendů, svěřte Vaši zakázku do našich rukou. Spolupracujeme jen s těmi nejlepšími floristy napříč Českem a na našich stránkách si můžete vybrat nepřeberné množství kytic podle příležitosti, podle barvy či typu květiny. U nás máte jistotu, že potěšíte kyticí prvotřídní kvality. A objednávku garantujeme doručit ještě týž den při objednání do 15. hodin.


Fotografie: Profipress, Svaz květinářů a  floristů ČR

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Květiny ke Dni otců rozhodně patří!
Den otců se v českých končinách bohužel nepotkává s takovou popularitou jako Den matek či jiné svátky. Je to ale škoda. I naši otcové si zaslouží úctu a po...
Šest tipů na dokonalý svatební servis
Pro každou ženu je svatba jedním z nejkrásnějších dnů v životě. Kromě ženicha a svatebních šatů k této události rozhodně patří svatební kytice a květinová ...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost