Jak často zalévat vánoční hvězdu?

Vánoční hvězda neboli Pryšec nádherný je nenáročná rostlina, kterou může doma pěstovat téměř každý. Nejčastější chybou je zejména její nevhodná zálivka, kdy ji lidé zbytečně přelévají, nebo ji naopak zalévají málo či vůbec. Ideální je provádět zálivku zhruba dvakrát do týdne podle toho, jaká je vlhkost substrátu – stačí zkontrolovat prstem.

Udržujte vlhkost na stejné úrovni

Jelikož je vánoční hvězda subtropická rostlina, vyžaduje dostatek vlhkosti, jejíž úroveň je třeba udržovat. Pokud ji však jednou za čas zapomenete zalít, určitě se nic nestane. V žádném případě nenechávejte květináč v podmisce plné vody. Rostlinu zalévejte výhradně svrchu poté, co je substrát zhruba do hloubky několika centimetrů suchý.

Vánoční hvězdě prospívá i pravidelné rosení, které ve většině případů dokáže nahradit klasickou zálivku. Zkušenější pěstitelé mohou využít i techniku, která se často využívá u orchidejí. Potřebovat k tomu budete velkou nádobu s vodou, do které ponoříte květináč na deset až patnáct minut – následně ho nechte okapat a položte zpět na podmisku.

Vyberte pro vánoční hvězdu vhodné místo

Frekvence zálivky se odvíjí i od toho, kam vánoční hvězdu umístíte. Jejím původním domovem je Mexiko, a proto vyžaduje především teplejší klima – ideální je pro ni teplota okolo 22 °C. Velký pozor si dejte na průvan, který může rostlinu poškodit natolik, že z ní během pár dní opadá veškeré listí a uhyne. Současně se vyvarujte i přímému slunečnímu svitu a raději rostlinu umístěte dále od okna.

Pokud se budete řídit zmíněnými radami, je téměř jisté, že vám vánoční hvězda vydrží déle než do Vánoc. Stačí, když jí umístíte na správné místo a dvakrát do týdne ji zalijete tak, aby byl její substrát dostatečně vlhký. Vánoční hvězdu si můžete objednat i u nás – získáte tak jistotu, že o rostlinu bylo dobře postaráno a dorazí k vám v perfektním stavu.

 


 

FAQ

Jak správně zalévat vánoční hvězdu?

Vánoční hvězdu je nejlepší zalévat shora tak dlouho, dokud substrát nenasákne veškerou zálivku. Pokud voda začíná přetékat do podmisky, nechte ji odtéct a poté ji vylejte. Pro dosažení ideální vlhkosti můžete použít i rozprašovač. Méně častou technikou je ponořování vánoční hvězdy do vody po dobu 10 až 15 minut.

Kdy stříhat vánoční hvězdu?

Ke stříhání vánoční hvězdy byste měli přistoupit před začátkem jara. Nemusíte se bát stříhat i větší části o délce okolo pěti až deseti centimetrů. Pozor si dejte na vytékající tekutinu, která je jedovatá a může podráždit vaši kůži – rukavicemi tedy určitě nic nezkazíte.

Jak oživit vánoční hvězdu?

Za vadnutím či ztrátou listí u vánoční hvězdy může stát mnoho faktorů. V první řadě ji zkuste přesunout do teplejšího prostředí a dopřejte jí dostatečnou zálivku. Pomoci jí může i jemné rosení pomocí rozprašovače.

Kdy dát vánoční hvězdu do tmy?

Pokud chcete, aby vám vánoční hvězda vykvetla, budete muset omezit její pobyt na denním světle. Několik měsíců před Vánoci jí každý den naordinujte deseti až čtrnácti hodinový pobyt ve tmě – k zakrytí vám postačí například větší kartonová krabice.

 

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Netradiční svatební kytice: Staňte se jedinečnou nevěstou!
Chcete vypadat ve svůj vysněný den jako z pohádky? Nestačí vybrat jen nádherné šaty. Svatebním fotkám bude vévodit krásná a osobitá kytice, na kterou nikdy...
Jak vyrobit dárkový koš?
Dárkový koš potěší každého oslavence, a tak představuje skvělý dárek k narozeninám nebo třeba i pozornost pro hostitele. Můžete samozřejmě koupit hotový ko...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost