Historie honosných pivoněk

Královské květy orientálních panovnic

Pivoňky jsou spjaté s majestátem čínských císařoven. Jejich květ symbolizoval moc, bohatství a královský status. Pivoňky bývaly oblíbeným klenotem orientálních zahrad. Dodnes v Číně existuje “město pivoněk” Luoyang, kde lze navštívit národní zahradu pivoněk. Ke shlédnutí je zde více jak 100 druhů pivoněk a každoročně se tu koná festival na počest jejich krásy.

Pivoňky jsou rozšířené po celém světě a jejich krása zdobí parky i zahrady od května do července.

Antická kultura

Z antiky si nese pivoňka svůj latinský název Paeonia. Podle legendy byl Paeon lékařem antických božstev, podobně jako jeho učitel Asclepios. Homér uvádí, že když byl bůh Pluto zraněn v bitvě, Paeon použil k léčbě jeho zranění tekutinu z kořene pivoňky. Tato léčba ale nebyla schválena bohem Asclepionem, který se rozhněval a ze žárlivosti na umění svého studenta chtěl Paeonia potrestat. Pluto ochránil Paeonia tím, že jej proměnil v květ pivoňky.

 

 

 

Symbolika pivoněk v naší kultuře

Pokud přeložíme čínský výraz pro pivoňku do češtiny, znamená to “nejkrásnější”. Velkolepé květy pivoňky jsou symbolem štěstí, hojnosti a naplněného manželství. Jsou proto oblíbeným komponentem svatebních kytic. Pompéznější květ letní sezóny je stěží k pohledání! Pivoňka dále symbolizuje 12.výročí vztahu. Pokud ji darujete své milé, vyjadřujete tím zralou lásku, obdiv, soucit i uznání. Bezpochyby je to nejromantičtější letní květina, která je skvělým dárkem k narozeninám, svátku, ale i k promoci.

Darujte květinový klenot čínských císařoven

Letos jsme pro Vás přichystali pestrou nabídku luxusních pivoněk. Vybírat můžete jak z jednodruhových, tak vícedruhových kytic s pivoňkami. Pokud chcete nechat vyniknout velkolepý květ pivoňky, který má v průměru i 20 cm, zvolte kytici Majestátní pivoňky. Pokud máte rádi pestrost a eleganci, zaujme Vás Královská kytice. Pivoňky jsou zde doplněny svěžími fréziemi a ladným kontryhelem. Pro milovníky neotřelé floristiky se hodí pivoňky v kombinaci s bodláčím a jemným letním kvítím v kytici V objetí květin. Vyberte si svou oblíbenkyni!

Jak pečovat o pivoňky

Při správné péči budou pivoňky těšit Vaše očko nebo smysly obdarovaných týden i déle. Jak to zařídit:

Seřízněte stonky

Před umístěním do vázy seřízněte stonky pivoněk o necelý centimetr. Stonky pak seřezávejte alespoň obden při výměně vody. Díky tomu neztratí květiny svou schopnost výživy a nezvadnou brzy.

Čerstvá voda

Denně květině dávejte do vázy čerstvou vodu. Můžete přidat i trochu výživy pro řezané květiny.

Tlumené světlo

Pivoňky si nelibují na přímém slunečním světle. Umístěte je proto spíše dále od okna. Při své pompéznosti přitáhnou pozornost každého, kdo se bude pohybovat v jejich blízkosti.

Užijte si krásné léto ve společnosti krásných kytic!

 

 

Autor článku: Tereza
Pomůžu s objednáním originálních i moderních kytic pro vaše blízké a milé. Krásu kytic prezentuji na blogu Fleurop a sociálních sítích, aby potěšily oči co nejvíce příznivců špičkové floristiky.
Soutěž o kytici, čaje a sladkosti Oxalis
Vyhrajte chutný a voňavý dárek ke Dni matek! Soutěžte na Instagramu....
Pomáhejme seniorům žít tam, kde je jejich domov …nákupem květin!
Až budete posílat květiny svým blízkým, pamatujte na seniory a přidejte do nákupního košíku i symbolický příspěvek 20 Kč !...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost