Růže patří k ozdobám malých zahrádek i okrasných parků. Jejich pestré květy a široké spektrum odrůd umožňuje kombinaci s různými rostlinami a vytváření působivých dekorací. S čím kombinovat růže na zahradě? Přinášíme několik tipů!

S čím kombinovat růže?

Růže si dobře rozumí s trvalkami, drobnými keři i dřevinami. Díky jejich hluboko položeným kořenům si s ostatními rostlinami nekonkurují a neberou si živiny. Jejich květy vypadají nejlépe v kombinaci s levandulí, kontryhelem a šalvějí nebo také mahonií, dřišťálem či cesmínou. Mimo to jdou dobře dohromady s různými druhy cypřišků.

 

Jaké trvalky k růžím?

Při výběru trvalek sázejte takové, které rostlinu nezastíní a neseberou jí tolik potřebné světlo. To platí zejména u mladších keřů růží, které jsou v tomto ohledu náročnější. Při správném výběru ale trvalky podtrhnou krásu růží a přikryjí okolní půdu, čímž je chrání před vysycháním. Některé navíc lákají nebo naopak odpuzují různé druhy hmyzu, čímž podporují opylení a přispívají k většímu květenství.

 

 

Levandule

Silně aromatická léčivá bylina stejně jako růže upřednostňuje hlinitopísčité a více jílovité půdy. S růží si rozumí i v zálivce – nemá ráda přemokřenou půdu a dospělé rostliny preferují zálivku dešťovou vodou. Kvete v červnu a na začátku léta.

 

Šalvěj

Oblíbená bylina francouzské kuchyně doplní i vaše růžové keře. Šalvěj vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou. Existuje navíc celá řada odrůd, všechny se ale naštěstí dobře kombinují s různými druhy růží.

Kontryhel

Méně známá trvalka kvete celé léto a nejlépe se jí daří ve světle i polostínu. Kontryhel vysazujte do mírně vlhké půdy, snese ovšem i občasné vyschnutí. Trvalka s dlouhým oddenkem a žlutým květenstvím vás překvapí svou nenáročností.

 

A co dřeviny?

Keře růží se velmi dobře vyjímají i ve společnosti vzrostlých stromů, a to jak jehličnatých, tak listnatých. Neopadavé jehličnany poskytují růžím krytí před větrem a v kombinaci s květinami vytvářejí příjemné jednobarevné pozadí.

Podobně na tom jsou i okrasné listnaté stromy. Ty ale vysaďte od růžových keřů dále, mají totiž hlubší kořenový systém a v těsné blízkosti berou rostlinám živiny. Například javor nebo nízký platan vytváří v kombinaci s růžemi dokonalé panorama.

 

Může být těžké se rozhodnout, s čím kombinovat růže, protože kombinací se nabízí obrovská spousta. Můžete vsadit na trvalky, jako je levandule nebo šalvěj, které podobně jako růže vyžadují méně vláhy a spoustu světla. Příjemného kontrastu zase docílíte za pomocí dřevin, ať už listnatých či jehličnatých. Fantazii se zkrátka meze nekladou – stačí se jen volit rostliny s nižším kořenovým systémem, nebo mezi nimi udělat větší rozestupy.

FAQ

Co zasadit pod růže?

Pod keře růží zasaďte nižší trvalky. Ty po výkvětu vytvoří zelený koberec, který přirozeně propouští vláhu do země a brání vysychání půdy.

Co kombinovat s růžemi? 

Růže párujte s nízkými i středně vysokými trvalkami s nižším kořenovým systémem. Kombinace jednoduchého květenství trvalých rostlin a okázalé krásy růží vytvoří na zahradě kouzelná zákoutí. Pokud máte na zahradě dostatek místa, doplňte keře růží i vzrostlými jehličnany nebo okrasnými listnatými stromy.

Jak založit záhon s růžemi?

Místo na záhon nejprve dobře odplevelte – vyhněte se používání herbicidů a kořeny plevele raději vytrhejte. Pro usnadnění práce do budoucna vyložte záhon černou netkanou textilií, která prospěje i trvalkám, kterými záhon doplníte. Růže mají rády spíše kypřejší půdu s dostatkem draslíku a dalších minerálů, které podporují tvorbu listů a vyzrání dřeva.

Kam umístit růže?

Růže vysazujete i na několik let dopředu, výběr správného místa je pro pěstování velkých květů klíčový. Rostliny vysaďte do dostatečně kypré písčitojílovité půdy s dostatkem světla – vyhněte se ale místům na jižním slunci. Také růže chraňte před mrazem a větrem. K tomu se hodí přirozená ochrana v podobě hlinitého valu nebo zázemí ve stínu rodinného domu.

 

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Květiny podle měsíce narození: Jaká je jejich symbolika?
Hledáte kytici pro někoho blízkého a nevíte si rady s výběrem? Možná vás nenapadlo, že byste květiny pro ostatní i pro sebe mohli vybírat podle měsíce naro...
Jak vyrobit krásnou jarní dekoraci na stůl
Obklopujete se rádi voňavými květinami a máte rádi zdobení bytu vlastními silami? Pak tu pro Vás máme tip na pěknou jarní dekoraci....

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost