Růže jsou opravdovými královnami květin. Mají mnoho barev, velikostí a tvarů, nicméně každá odrůda vypadá nádherně. Škoda jen, že ve váze vydrží sotva pár dní. Chcete si jich užít co nejdéle? Přinášíme tipy na to, jak usušit růže, aby mohly vaši domácnost zdobit několik měsíců nebo dokonce i let. Vyzdobit s nimi pak můžete jakoukoliv místnost, ať už se jedná o jídelnu, pracovnu či obývací pokoj.

Jak usušit růže krok za krokem

Pokud znáte správný postup sušení a věnujete růžím dostatečnou péči, mohou vám dělat radost i roky. Není to ani nijak složité – stačí růže zbavit listů, zastřihnout stonky a svázat je gumičkou a svazky pověsit květy dolů na suché a tmavé místo. Za dva týdny až měsíc budete mít hotovo.

 

 

 

 

1. Důležitý je už samotný výběr růží. Sušením květy mírně zesvětlají, proto doporučujeme zvolit tmavší barvy, zejména červenou. Naopak bílé nebo krémové růže mohou sušením získat nažloutlý nádech a nebudou tak pěkné.

2. Do sušení byste se měli pustit hned, jak růže koupíte nebo dostanete, nejpozději následující den. V každém případě sušte jen zdravé květiny.

3. Všechny růže předem zbavte listů. Pokud jsou růže drobnější, rozdělte je na malé svazky, velké květiny sušte raději samostatně.

4. Stonky opatrně svažte gumičkou či lýkem, ale příliš je neutahujte, aby nedošlo k otlačení, které by způsobilo zahnívání.

5. Pak připravené růže zavěste hlavičkami dolů, a to na tmavé, ale dostatečně vzdušné místo. Zde schnou nejlépe a nehrozí vznik plísně.

6. Počítejte s tím, že celý proces trvá dva týdny až měsíc. Pokud sušení uspěcháte, na výsledku to bude znát. Nakonec použijte sprej na sušené květiny, který zajistí dokonalý tvar i stálost barvy.

Jaké jsou další možnosti?

V horkovzdušné troubě nebo mikrovlnce

Pokud přemýšlíte, jak usušit růže rychleji, máme pro vás dobrou zprávu. V mikrovlnné troubě to bude trvat maximálně desítky minut. Jen musíte být opatrní, abyste růže nespálili. Troubu tedy zapněte jen na nejnižší stupeň, dělejte pravidelné pauzy a kontrolujte, jak sušení probíhá.

Silikagel

Pomůže i silikagel, který možná znáte z krabic od bot nebo balíčků s oblečením. Tento prášek totiž pohlcuje přebytečnou vlhkost. Běžně se prodává na internetu a stojí jen pár korun, přitom funguje skvěle a je naprosto bezpečný. Stačí květy růží opatrně vložit do větší mísy a silikagelem jemně posypat a nechat několik dní schnout.

Ve vodě

Možná to zní zvláštně, ale růže můžete usušit i přímo ve váze. Základem je ve váze udržovat pouze malé množství vody, které květina rychle vypije, a tak se postupně vysuší. Pokud je čerstvá, měla by předtím, než ji necháte sušit, nejprve vykvést do požadované podoby.

Nezapomeňte o růže pečovat

Ať už jste se rozhodli pro klasický způsob sušení nebo některou z modernějších metod, nezapomeňte o sušené růže pečovat. Není na tom nic složitého. Stačí je ošetřit speciálním sprejem, který případně nahradí i lak na vlasy. Myslete ale na to, že sušená květina zadržuje pachy, a tak vybírejte neparfémované varianty

Pak už jen čas od času z růží odstraňte prach, nejlépe proudem vzduchu z fénu. Při otírání vlhkým hadříkem byste je mohli poškodit.

 

 

Nyní už víte, jak usušit růže, aby byly krásné i po několika měsících či letech. Jak jsme však uvedli, základem je opatrné zacházení s květinami, trpělivost a také použití čerstvých růží vhodných barev – právě takové v nabídce Fleurop bez problému seženete. Pak už jen stačí otrhat listy, zastřihnout stonky a připravit svazky, které zavěsíte na suché místo a necháte sušit. Snadné, že?

 

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Jak vyrobit dárkový koš?
Dárkový koš potěší každého oslavence, a tak představuje skvělý dárek k narozeninám nebo třeba i pozornost pro hostitele. Můžete samozřejmě koupit hotový ko...
Blíží se svátek zamilovaných – jak popřát k Valentýnu?
Slavíte svátek zamilovaných? Vymyslet vhodný dárek a způsob vyznání lásky může mnohým zamotat hlavu. Pokud vám také schází inspirace, jste tu správně – při...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost