Růže patří k těm nejkrásnějším a nejoblíbenějším květinám vůbec. Nezáleží přitom, jestli chcete popřát k Valentýnu, narozeninám nebo hledáte ideální svatební kytici – s růžemi zkrátka nikdy neuděláte chybu. Navíc existují stovky různých odrůd, takže můžete počítat s velmi pestrou nabídkou. Jaké druhy růží existují? Pojďme si představit jejich rozdíly i tipy na pěstování.

Jaké druhy růží existují?

Růže se obvykle rozdělují dle typu jejich porostu. Nejpočetnější skupinou jsou růže velkokvěté, u kterých má každý stonek jeden květ – právě ty najdete i v různých kyticích. Existují ale i růže mnohokvěté, kde jsou stonky poseté větším množstvím květů. Kromě toho existují i růže pnoucí, plazivé či miniaturní.

 

Velkokvěté růže

Zástupci velkokvětých růží se někdy označují také jako čajové nebo čajohybridy. Jedná se o nejpočetnější skupinu růží, která se v květinářství využívá nejčastěji. Jednotlivé květiny dorůstají do výšky okolo 90 cm a jsou zakončené krásnými velkými květy. Při pěstování je důležité před letní sezónou keře prořezat, abyste získali bohaté květy. 

 

Mnohokvěté růže

Pojmem mnohokvěté růže se označuje celé spektrum růžových keřů, které mohou mít různou barvu i velikost jednotlivých květů. Lze je následně rozdělit na polyantky a floribundy. První druh, tedy polyantky, se skládají z řady drobných kvítků. Naopak floribundy jsou křížené s velkokvětými růžemi, díky čemuž získávají jejich květy větší rozměry a jiný barevný tón.

Pnoucí růže

Pnoucí růže představují dlouhé výhony květin, kterou mohou sahat až do výšky 8 metrů. Jsou poměrně nenáročné, a tak je lze pěstovat skoro kdekoliv. Snadno tak oživí i ten nejzapadlejší kout vaší zahrady. Můžete je nechat pnout po zdi, plotu nebo třeba konstrukci pergoly. Pnoucí růže patří mezi druhy odolné proti mrazu, ale naopak si příliš nerozumí s větrem – je tedy lepší je umístit do závětří.

Miniaturní růže

Miniaturní růže dosahují maximální výšky 40 cm a jejich květy bývají velmi drobné. Skvěle se ujmou na okrajích záhonů nebo mohou lemovat zahradní cestičku. Umístit je lze i na balkon, a tak s nimi můžete vytvořit voňavou atmosféru rozkvetlé zahrady i uprostřed velkoměsta. V kyticích často doplňují velkokvěté růže a jiné druhy květin s větším okvětím.

 

Keřové růže

Tento druh růží zastupují mohutné a vysoké keře ověnčené krásnými květy. Rostou do výšky až 2 metrů a jsou mrazuvzdorné, takže se jim daří i v našich podmínkách. Jejich pěstování navíc není nijak náročné – dokonce je ani nemusíte pravidelně zkracovat.

 

Půdopokryvné růže

Půdopokryvné neboli plazivé růže nedosahují velkých výšek – maximálně dosahují výšky 50 centimetrů. Nicméně velice rychle se rozrůstají do stran, a proto se často využívají k pokrytí větších ploch a případně také ke zpevnění půdy. Není třeba o ně výrazně pečovat, a tak je lze umístit i do zákoutí s horším přístupem.

 

Růže jsou bezesporu skvělou okrasnou rostlinou, která povznese každou zahradu. A existuje celá spousta druhů! Pokud si nechcete s jejich pěstováním příliš lámat hlavu, doporučujeme vám půdopokryvné nebo pnoucí růže. Naopak malý balkon si vyzdobíte růžemi miniaturními. A pokud jde o vázané kytice, nejkrásnější varianty lze vytvořit s růžemi druhu velkokvětých, které jsou součástí mnoha kytic z nabídky Fleurop

 

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Blíží se svátek zamilovaných – jak popřát k Valentýnu?
Slavíte svátek zamilovaných? Vymyslet vhodný dárek a způsob vyznání lásky může mnohým zamotat hlavu. Pokud vám také schází inspirace, jste tu správně – při...
Kolik stojí růže? Cenu ovlivňuje mnoho faktorů
Oblíbenou květinu českých květinářství provází aura luxusu. Ve skutečnosti jsou však růže často poměrně dostupné a dají se pořídit za rozumné částky. Kolik...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost