Smuteční kytice a aranžmá jsou od nepaměti součástí součástí posledního rozloučení se zesnulým člověkem. Zasláním kondolenční kytice můžete vyjádřit soustrast a zároveň podporu pozůstalým. Zvykem bývá zasílat květiny v situaci, kdy se pohřbu nemůžete osobně zúčastnit.

Tápete, jaké květiny se hodí pro tyto situace? Připravili jsme pro Vás stručného průvodce smuteční květinové etikety.


JAKÁ KYTICE NA POHŘEB?

Rozloučení se zesnulým člověkem má být především důstojné. Květinová dekorace by měla v prvé řadě vyjadřovat vztah pozůstalých, přátel a nebo kolegů k tomuto člověku. Kromě posledního sbohem vyjadřujete úctu k životu tohoto člověka, jeho rodině i tomu, co v životě vykonal.


DRUH SMUTEČNÍCH KVĚTIN

Pokud jste zesnulého nebo zesnulou dobře znali, zvolte takový druh květin, které víte, že měl a nebo měla ráda. To platí zejména v případě, že vybíráte květiny pro mladého zesnulého člověka. Pokud si nejste jisti, vsaďte na jistotu a vyberte si z těchto květin:

  • LILIE
  • CHRYZANTÉMA
  • RŮŽE
  • GERBERA
  • KARAFIÁT

Na pohřeb se nehodí příliš křiklavé kombinace, vyjadřuje se tím respekt k zesnulému i k pozůstalým. Základ květiny by měl být vždy jemný. Tento základ lze doplnit dalšími barvami, které vyjádří Vaše sdělení i beze slov.


VÝZNAMY BAREV U SMUTEČNÍCH KYTIC


BÍLÁ

Barva symbolizující klid. Všichni si přejí, aby duše zemřelého byla pokojná na své další cestě… Toto přání vystihnou bílé a nebo krémové kvítky.

ZELENÁ

Ideální základ spolu s bílou pro jakoukoli smuteční kytici a nebo věnec. Přírodní zeleň vyjadřuje koloběh života v celé jeho kráse i náročnosti.

ČERVENÁ

Do ruda laděné květiny vyjadřují lásku a hloubku pouta k zesnulému.

ŽLUTÁ

Naděje a víra, že zesnulý žije dál alespoň v našich srdcích.

ORANŽOVÁ

Barva přátelství a důvěry v život. Vhodná jako doplňková barva ve smuteční kytici.

RŮŽOVÁ

Růžové odstíny symbolizují něhu, naději, přijetí a odpuštění.

FIALOVÁ

Pomocí fialových květů nejlépe vyjádříte úctu a obdiv zesnulému.


TYPY KYTIC

Smuteční květiny by měly mít sudý počet květů. Sudý počet květin je pro zemřelého vzkazem, že nikdy není sám - stejně jako květiny „v párech“. Výjimkou je situace, kdy chcete na rakev položit jednu květinu na rozloučenou – ideální je bílá růže nebo lilie. V ostatních případech můžete zvolit buď věnec, vypichované aranžmá a nebo vázanou kondolenční kytici.


SMUTEČNÍ VĚNEC

Do kulata uvázaný věnec zpravidla daruje rodina, kolegové z firmy a nebo blízcí lidé zesnulého. Kulatý věnec značí cykličnost života a nadčasovost.

SMUTEČNÍ KYTICE A ARANŽE NA RAKEV

Tyto květinové aranže se vypichují do floristické hmoty oasis, která nasákne vodou a kytice tak vydrží dlouho čerstvá. Vypichované smuteční kytice lze položit před a nebo vedle rakve.

SMUTEČNÍ KYTICE DO RUKY

Kondolenční kytici můžete vzít buď přímo na obřad a nebo ji zaslat pozůstalým. Květy vyjádří vaši podporu i sounáležitost.

SMUTEČNÍ STUHA

Pro smuteční stuhu se často volí barvy. O její potisk se postará florista, který květinu vytváří. Na její levý cíp se tiskne Váš vzkaz zesnulému a její pravý cíp je místem pro Váš podpis. 


OBJEDNÁNÍ ON-LINE UŠETŘÍ STAROSTI

Odchod blízkého člověka je emocionálně náročnou situací. Organizátorům posledního rozloučení nemusí příjemné komunikovat víc, než je nezbytně nutné. Objednání smuteční květinové dekorace on-line v kteroukoli denní nebo noční dobu tuto situaci usnadní. Samozřejmostí je dovoz květiny na požadované místo doručení. Jsme zde rádi pro Vás a profesionálně zařídíme, co je potřeba.

Kontaktovat nás můžete buď telefonicky na 792487109 nebo mailem na info@fleurop.cz, případně si můžete smuteční květiny rovnou vybrat na https://www.fleurop.cz/kytice-na-pohreb.

Autor článku: Tereza
Pomůžu s objednáním originálních i moderních kytic pro vaše blízké a milé. Krásu kytic prezentuji na blogu Fleurop a sociálních sítích, aby potěšily oči co nejvíce příznivců špičkové floristiky.
Květinová radost na Den seniorů
Věděli jste, že 1.10. se ve světě slaví Den seniorů? Snahou je upozornit na možné problémy, se kterými se starší lidé potkávají. Ať už jde o samotu, riziko...
Jak vybrat svatební kytici
Pro Váš nezapomenutelně nádherný svatební den! Překrásné květinové vazby, které budou symbolickou třešničkou na dortu Vaší neodolatelné svatební róby. ...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost