Oblíbenou květinu českých květinářství provází aura luxusu. Ve skutečnosti jsou však růže často poměrně dostupné a dají se pořídit za rozumnou cenu. Kolik zaplatíte za pugét a na kolik vyjde jedna květina? To si prozradíme v dnešním článku.

Kolik stojí růže?

Logistika a prodej květin se skládá z dlouhého řetězce a čím více článků, tím vyšší cena. Cenu růží ale určují i další faktory, jako je aktuální roční období , nebo marže obchodníka a především její kvalita, která se odvíjí od délky stonku  a velikosti květu. Za jednu růži tedy můžete zaplatit zhruba od 45 Kč až do 200 Kč.

 

Velikost a délka stonku

Ceny růží se pohybují od 45 Kč za ty nejlevnější s malými květy až do 150 Kč za rostlinu s dlouhým stonkem a bohatým květenstvím. Obecně platí, že kratší stonek a malý květ snižují cenu – s takovou růží ale v pugétu velkou parádu neuděláte. Průměrná cena větších růží se pohybuje mezi 65 až 100 Kč za kus, přičemž cenu hotového pugétu pak určuje počet růží a míra zdobení

Nákupní cena

Většina růží k nám cestuje z Holandska. Tato země není zaslíbená pouze tulipánům – jedná se o ráj květinového průmyslu. Některé růže ale pocházejí až z daleké Keni a velké oblibě i u nás se těší tzv. ekvádorské růže, jejichž země původu je Ekvádor nebo Peru. Tyto růže jsou co do kvality považovány za nejlepší a vyznačují se krásnými velkými květy , dlouhými stonky a dlouhou životností. Možná málokdo ví, že růžové školky najdeme také v Čechách.

Pěstitelé nabízejí růže na květinových burzách, kde se o ceně hodně smlouvá. Výsledná cena vždy záleží na šikovnosti nákupčího a jeho vyjednávacích schopnostech. Čím nižší cena na burze, tím levnější jsou růže v květinářství.

Období

Kdy za růže zaplatíte nejvíce? Na Valentýna, Den matek nebo Mezinárodní den žen – tyto svátky totiž zvyšují poptávku, na kterou prodejci reagují vyšší cenou. Ceny růží v těchto obdobích stoupají až několikanásobně, přesto v květinářství čekáte dlouhé fronty. Tomu se však můžete vyhnout, když si objednáte růže u nás – vše vyřídíte online a hotovou kytici vám nebo obdarované doručí profesionální kurýr.

Trvanlivost

Zatímco některé růže chřadnou už po několika dnech, jiné vydrží až několik týdnů. Dopravce i květinářství používají speciální přípravky, které prodlužují trvanlivost květin. Specialitou jsou zakonzervované růže, které vydrží v původní podobě i několik měsíců. Za jednu takovou rostlinu ovšem zaplatíte až několik set korun.

 

Kolik tedy stojí růže? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Cenu růží totiž určuje několik faktorů, od dodavatelského řetězce přes aktuální roční období až po marži obchodníka. Za jednu růži tedy můžete zaplatit od desítek až po stovky korun. Pokud chcete ušetřit, růže kupujte od ověřených prodejců s co nejkratším dodavatelským řetězcem. Málo článků znamená nižší ceny. Také hledejte květinářství, která odebírají od českých pěstitelů. Za růže ušetříte a podpoříte české pěstitele.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

FAQ:

Co znamená 5 růží?

Pět rudých růží znamená jediné: „Jsi pro mě výjimečná, a proto tě miluji!“ Tento počet rudých květů darujte při romantických příležitostech, třeba k Valentýnu.

Kolik stojí jedna kytka?

Cena jedné růže je rozdílná. Nejlevnější s malými květy stojí kolem 35 Kč, za velkou luxusní růži zaplatíte až 150 Kč.

Co znamená jedna růže?

I jediná růže má v květomluvě význam. Říkáte jí: „Líbíš se mi a mám o tebe zájem.“ Proto je pánové kupují hlavně na první schůzku. 

Jaké růže k narozeninám?

Narozeniny jsou speciální příležitost. Hodí se proto netradiční odstíny modré nebo oranžové a žluté – vyjadřují totiž přátelství, optimismus a vřelost. Počet necháme na vás, odvíjí se hlavně od toho, jak blízký vztah s oslavencem máte.

 

Autor článku: Jitka
Zajistit pro Vás krásné kytice, lákavé cenové nabídky a hladký průběh objednávky je mým denním potěšením. Mimoto ráda občas píši o našich květinových událostech a také tipech, jak nám mohou květiny zkrášlit a obohatit všední den.
Druhy růží – jaké existují a jak je pěstovat?
Růže patří k těm nejkrásnějším a nejoblíbenějším květinám vůbec. Nezáleží přitom, jestli chcete popřát k Valentýnu, narozeninám nebo hledáte ideální svateb...
Nezapomeňte na svátek zamilovaných! Kdy je Valentýn 2023?
Valentýn se u nás nepovažuje za tradiční svátek, a tak se často zapomíná na to, kdy se vlastně slaví. Spousta Čechů si však tento svátek lásky doslova zami...

Hodnocení zákazníky Heureka
568 recenzí na Heureka.cz | Celková spokojenost