Vazby ze sušených květin se hodí jako dárek, ale poslouží i jako dekorace. Z vylisovaných květin z květinářství zase připravíte originální přání a jmenovky na stůl. Jaké květiny jsou vhodné k sušení? To vám prozradíme v našem článku.
1.Květiny vhodné k sušení ze zahrádky i květinářství
Mezi květiny vhodné k sušení patří například růže, ostrožka, limonka, orobinec či vratič. Některé z nich můžete dostat řezané v kytici, jiné patří k typickým zahradním rostlinám. Od toho se pak bude odvíjet, zda usušíte celou kytici či samotné květy na potpourri nebo vytvoříte působivé vazby z jednotlivých stonků.
1.Růže
Sušené okvětní lístky růží se hodí především na výrobu dekorací, přání nebo dekorativních obrazů. Jedná se tedy o skvělý způsob, jak květině vdechnout nový život. A jak je usušit? Květy nebo okvětní plátky vložte mezi dva pečicí papíry a slisujte mezi dvěma knihami. Po pár dnech budete mít hotovo a můžete tvořit.
2.Ostrožka stračka
Oblíbená letnička kvete v období června a července a balkony i zahrádky zdobí květy různých barev. Její pěstování je navíc velmi snadné. Stačí ji zasadit na slunné stanoviště dobře chráněné před větrem a nepřehánět to se zaléváním. Ostrožka stračka totiž nesnáší nadměrnou vlhkost. K sušení si využívají seříznuté květy s rozkvetlou dolní třetinou květenství. Ty pak můžete zavěsit květy dolů na suché místo a počkat několik týdnů.
3.Limonka chobotnatá
Květina původem ze Středomoří kvete výraznými kalichy v různých barvách s opadavou korunkou. V domácích podmínkách je nejčastěji vypěstujete ve fialové, modrofialové, bílé nebo karmínově růžové. Hodí se na velmi slunné stanoviště – nebojte se je vysadit třeba na skalku. Sušte stejně jako květy ostrožky, tedy zavěšené květy dolů.
Květiny vhodné k sušení si můžete vypěstovat sami nebo si je přinést z květinářství. Využít ale samozřejmě můžete i kytici, kterou jste dostali k narozeninám, Valentýnu či jiné příležitosti. Nejlépe se na sušení hodí zejména ostrožka, růže, limonka, vratič či orobinec. Z takových květin můžete vyrábět jedinečné dekorace, které se hodí nejen pro letní a podzimní výzdobu vašeho domova.
2.FAQ
1.Jak pěstovat letničky na sušení?
Návod na pěstování letniček najdete na sáčku se semínky. Obecně vzato letničky vyžadují slunečné místo s minimálním prouděním vzduchu. Nepřehánějte to ani se zaléváním, některé letničky bez problému vypěstujete i na skalce mezi netřesky a dalšími sukulenty.
2.Jak sušit orobinec?
Orobinec je okrasná travina, která vás při sušení může potrápit praskáním hustých klasů. Při sušení začněte jako u jiných květin – ve svazcích je pověste stonky nahoru na tmavé místo do lehkého průvanu. Během sušení orobinec několikrát jemně přestříkněte bezbarvým lakem. Ten květy zafixuje a zabrání jejich praskání.
3.Jak sušit vratič?
Na rozdíl od orobince se květy vratiče suší velmi dobře. Rozprostřete je do tenké vrstvy na stinné a vzdušné místo. Během sušení květy několikrát obraťte – ideálně dekorační dřevěnou lopatkou, která napůl sušené květy neponičí. Po usušení květy zabalte do papírových nebo bavlněných pytlíků.
4.Jak zafixovat sušené rostliny?
Po usušení květy přestříkejte jemnou vrstvou bezbarvého laku ve spreji. Ještě než je využijete na vytváření dekorací, nechte je vyvěšené ve svazcích, nebo je uložte naležato a zabalte do hedvábného papíru. Zafixováním sušených květin zajistíte jejich dlouhou trvanlivost.